FWP Racing Solutions - Dyno & Chip Tuning Brasov

Directions Website

FWP Racing Solutions - Dyno & Chip Tuning Brasov Soft Stage 1S/HP, Stage 2, Stage Custom, Testare Dinamometrica si alte servicii conexe.

Software custom pentru marirea performantelor motoarelor termice, atat pe ecu OEM cat si pe ecu Standalone.

Studiu de caz: Audi A6 C7 sisteme antipoluare ACTIVE salvat la limita de la dezastru.Ce am gasit in soft este ceva "norm...
15/09/2026

Studiu de caz: Audi A6 C7 sisteme antipoluare ACTIVE salvat la limita de la dezastru.

Ce am gasit in soft este ceva "normal" pentru toate motorizarile de 190CP CNHA, DETA, DDDA care "fac cai" cu "steigi uan" executat fara instrumente de control (dyno, log, opacimetru).
Motorizarea asta vine echipata cu o turbosuflanta BV43 dusa aproape de limita superioara din fabrica. Tradus in termeni clasici, "NU AI CE SA-I MAI DAI IN PLUS", este deja folosita foarte aproape de capacitatea ei maxima SAFE din setarea de fabrica, compresorul avand 38.3mm admisia de aer, 49-50.5mm exducer-ul ("iesirea"), cu inaltimea totala a compresorului de 27.8mm.
D**a logarea in varianta de ve**re, ne-a fost clar ca setarea nu poate fi corecta, acesta avand cerinta de cuplu intern maxim 449.7 Nm (daca cititi in continuare, veti vedea si de ce :) ), in conditiile in care orice CNHA stock are cerinta maxima de cuplu stock 465Nm. Analizand logul in detaliu am stabilit ca masina functioneaza eronat pe "Smoke Limit" in regim WOT (Wide Open Throttle, sau, popular, "la blana") in loc sa urmareasca limitatorul principal de cuplu. In acest moment am hotarat sa citim softul actual sa vedem ce bazaconii gasim.
Am gasit un dezastru, asa cm ne asteptam
- Presiune rampa +2%
- Avans +10%
- Cerinta masa aer +20% TOATA HARTA, inclusiv la ralanti, turatie mica, sarcina mica
- Limitator presiune turbo +5% TOATA HARTA, inclusiv la ralanti
- Limita de UNDERBOOST (diferenta intre presiunea de supra-alimentare setata si cea actuala), 2400 mbar!! practic putea proprietarul sa scoata turbosuflanta din functione total, iar masina nu ar fi dat vreodata eroare de presiune turbo prea mica)
- Limite de OVERBOOST, 600 mbar inainte sa dea eroare. Considerand cerinta (limitarea) de 3000 mbar din software, +600 mbar pentru a da eroare, dezastrul era garantat in cazul defectarii supapei N75
- Senzori de temperatura "linearizati" de la 700 grade celsius in sus. Acest tip de motorizare incepe sa limiteze de fabrica injectia d**a depasirea unei temperaturi pe evacuare superioare, de aici rezultand ca niciodata nu va limita cuplul pentru a proteja motorul de supra-incalzire
- Limitator de cuplu principal setat la 480Nm intern de la 2000 la 4200 rpm (~254CP in viziunea tunerului)
- Durata injectie +6% de la 28mmc injectie si 1600 bari presiune in rampa, care coincide si cu diferenta intre consumul real la p***a si ce afiseaza masina pe bord
- Conversie de cuplu DECALIBRATA +4% injectie, -6% axa, astfel incat axa de 480Nm intern a devenit acum 450Nm cu mu**hi, +4%, practic cutia de viteze cand stie ca are 450Nm, in realitate are 480 + 4% (~499 Nm)
- Limitator de fum pe baza presiunii de supra-alimentare permitea 100mg injectie de la 2600 mbar presiune (12:1 AFR), cu 80mg inca de la 2400mbar (13.8:1 AFR). Nu are sens sa mai calculam dfierenta din decalibrarea duratei de injectie , presiune in rampa, etc

Norocul motorului a fost faptul ca "tunerul" nu a pus valori mai mari in conversia de cuplu, ca sa injecteze mai mult, astfel ca masina a functionat cu maximum 82-84mg injectie (+4%) si nu a apucat sa distruga complet sistemul de tratare a gazelor. Chiar si asa, toba de esapament este neagra, cu DPF activ, lucru care inainte de interventia software anterioara nu se intampla.

In setarea finala masina functioneaza pe lambda supraunitar (~1.2), cu cerinta de presiune mai mica in medie cu 150-200 mbar decat la ve**re, cutia de viteze stie cuplul intern real (515-520Nm, 460-465Nm la volanta), castigand ~25CP si 60Nm in plus fata de setarea de fabrica, cu toate protectiile active, fara decalibrari, iar cerinta de aer vs aerul actual sunt foarte apropiate, motorul functionand in sarcina exclusiv pe TORQUE LIMITER.

Astazi nu este despre tuning neaparat, ci mai mult despre prosteala "AI" in domeniul tuningului.In ultima vreme tot mai ...
30/06/2026

Astazi nu este despre tuning neaparat, ci mai mult despre prosteala "AI" in domeniul tuningului.

In ultima vreme tot mai multi furnizori de servicii software apeleaza exclusiv la aceste servicii pentru a genera texte pompoase fara nici o sustinere/logica.
Nu spun ca AI-ul nu este bun, uneori iti scurteaza timpul in care rezolvi anumite task-uri, dar cand folosesti exclusiv AI,
nu arati decat ca nu iti pasa de eventualii clienti, tot ce te intereseaza este sa mai "agati unul".

In ultimele zile mi-au fost trimise screenshot-uri de la mai multi astfel de indivizi, dar acum voi mentiona doar 3 situatii.
Situatia 1:
- Postari cu grafice "dyno" dar fara a detine un dyno, niste grafice bazate pe teorii care in practica nu se regasesc nicaieri
- Evident, nu are cunostinte despre cm functioneaza un dyno, mentioneaza ca un client a fost sa masoare masina (nu la noi) si rezultatul a fost mult sub asteptari, punand vina exclusiv pe spatiul unde se afla acest dinamometru, care "nu simuleaza aerul din realitate". Pe standul nostru dinamometric am masurat masina personala si la peste 50 grade in hala, si la -15, si cu ventilatie, si fara, si cu combustibil premium, si fara, iar rezultatele au fost in marja de +/- 1% (1.8CP si 3Nm diferenta maxima intre performanta cea mai slaba si cea mai buna), cu toate limitatoarele de apa, ulei, egt active
- Acelasi "tuner" spune ca acei furnizori l-au "pacalit" pe acel client sa-i refaca softul, acesta din urma revenind la el pentru restaurarea versiunii lui, cu care avea "consum vizibil redus la drum întins", ceea ce este din nou cel putih hilar, pentru ca un software de tip stage 1 urmareste modificarea parametrilor PESTE varianta stock, ori la mers "la drum intins" puterea folosita de motor pentru a sustine viteza constanta este infim mai mica decat puterea stock livrata de acel propulsor
- Multe alte neconcordante intre textele generate cu AI si realitatea.

Situatia 2:
- Pentru a sustine necesitatea testarii pe un stand dinamometric, se ia un grafic dyno inutilizabil si se creeaza un text pompos in jurul acestei situatii, in realitate acea masina neavand problema mentionata in text, acela fiind un comportament normal cand se masoara pe un stand 4x2 fara a dezactiva total un anumit sistem de securitate
- Evident, folosind ani la rand servicii de tip file-service, acesti furnizori de "servicii de tuning" nu au capacitatea necesara pentru a intelege ce se intampla cu acele marci auto/motorizari

Situatia 3:
- Tunerul face upgrade la o anumita marca de dinamometru 4x4 sincronizat mecanic, si apoi incepe sa-l laude peste tot, ca este cel mai bun, ca alte marci sunt inferioare pentru ca nu au link mecanic, etc, doar ca face greseala sa puna niste poze cu acea minunatie tehnologica desfacuta, unde se vad cel putin cateva aspecte ingrijoratoare. Retardere (frane) intre role, subdimensionate, fara posibilitatea ventilarii lor, rulmenti made in china, cuplaje elastice de tip "gheara", care nu au ce cauta intr-un echipament supus unor forte enorme, de ordinul 7-800 Nm, curele de sincronizare HTD de 110-140mm latime pentru sincronizarea axelor, ceea ce se poate dovedi insuficient pentru masini puternice.

#𝑺𝒕𝒂𝒈𝒆1

🚀 *LEVEL UP, ROMÂNIA* 🚀Nu e doar un dyno.E următorul nivel.După luni de muncă, teste și nervi întinși la maximum, am dus...
01/04/2026

🚀 *LEVEL UP, ROMÂNIA* 🚀

Nu e doar un dyno.
E următorul nivel.

După luni de muncă, teste și nervi întinși la maximum, am dus la capăt un proiect cm nu s-a mai făcut la noi:

🔥 *primul dyno 4x4 proiectat și construit 100% în România* 🔥

⚡ 1500 kW / 5000 Nm *steady-state real*
⚡ Capabil sa masoare peste 3500+ kW / 8000+ Nm in sweep test, practic *fără limită în sweep test*
⚡ role mari pentru aderenta sporita si repetabilitate
⚡ cuplaj mecanic intre axe, pentru a evita orice fel de daune la sistemele 4x4 moderne
⚡ control ultra rapid, controlabil 100% din software – reacție instant, fără compromisuri pentru orice putere
⚡ tunel de aer controlat variabil, care simuleaza vant in conditii reale pana la 200kmph, controlat automat din software-ul dyno-ului

Asta nu e pentru “soft-uri de duzină”.
👉 E pentru build-uri serioase.
👉 Pentru cei care vor cifre reale.
👉 Pentru cei care nu se tem să afle adevărul despre mașina lor.
👉 Construit de tuneri pentru tuneri

🎯 AWD. Boost. Cuplu. Control total.

Dacă ai un setup care merită testat…
noi avem locul unde se întâmplă.

📍 Made in Romania
📅 Curând deschidem programările, tineti aproape!

22/03/2025

🔧 Stage 1 Light DIESEL – Putere în plus, preț minim! 🔧

🔹 Vrei un upgrade de performanță fără compromisuri? Stage 1 Light îți oferă un boost echilibrat, sigur și accesibil!

🔥 Beneficii garantate:
✅ +10-15% putere & cuplu – performanță optimizată, fără stres
✅ Accelerație mai rapidă & consum redus – eficiență maximă
✅ Soft 100% sigur & reversibil – fără riscuri pentru motor
✅ Fără modificări mecanice – păstrezi fiabilitatea originală

📊 Testare inclusă!
🔹 Verificare parametri functionali Static și Dinamic
🔹 Dyno Test – Vezi puterea reală a mașinii tale înainte și după tuning
🔹 Test de opacitate dinamică – Verificare profesională pentru diesel

💰 Cel mai bun raport calitate-preț-performanță! Ofertă limitată!

📍 Programează-te acum! 📲 0725 886 464

🚀 Upgrade inteligent, testat și garantat! 🚀

🚀Aveți posibilitatea alegerii între Stage 1 Light, Stage 1 Standard și Stage 1 High Performance 🚀

Call now to connect with business.

BMW G30 540i B58  primeste soft 💻FWP Stage 1HP.Stock declarat: 📈 340CP / 450NmStock masurat: 📈 331CP / 492Nm Masurat FWP...
21/02/2025

BMW G30 540i B58 primeste soft 💻FWP Stage 1HP.
Stock declarat: 📈 340CP / 450Nm
Stock masurat: 📈 331CP / 492Nm
Masurat FWP Stage1HP: 📈413CP / 643 Nm
🔥 Management motor Bosch MG1CS003
🔥 Metoda de scriere:
🔥 Toate softurile marca FWP Racing Solutions sunt realizate in-house, pentru fiecare masina in parte. Nu se folosesc solutii generice, nu exista 2 softuri marca FWP Racing Solutions identice pe masini cu aceeasi motorizare !
📌Downpipe custom
📌Soft cutie 8HP pentru delimitare cuplu (550Nm stock)

Timp accelerare 50-170 Kmph in treapta 4 cu 2 pasageri (180kg)
📌Stock - 12.9 Secunde
📌FWP Stage 1HP - 9.6 Secunde

🔞 Potentialul aceste motorizari este unul urias, dar pentru ca OPF-ul a ramas activ, am decis impreuna cu proprietarul sa ne oprim in zona in care turbocompresorul poate rula la o presiune safe pentru timp indelungat, acesta ruland cu softul final la doar 64% duty cycle.

🔥 S-au facut 4 run-uri stock, 4 mod. Cele 4 run-uri mod au relevat valori de 413.4HP, 409.9HP, 411.2HP, 410.5HP, unul d**a altul, cea mai mare putere realizandu-se pe al 3-lea run CONSECUTIV (in interval de nici 5 minute s-au facut 4 run-uri), acesta arata ca abordarea software cu rezerve face motorul sa functioneze IDENTIC la utilizare WOT continua, spre deosebire de o abordare "number based" unde masina pierde din performanta cu fiecare run extra la capacitate maxima 🔥


Prezentare realizata in conformitate cu regulile stabilite de catre Asociatia Tunerilor din Romania

🎆Bun venit 2025!🎆🎖Iata ca a mai trecut 1 an de FWP Racing, un an plin de proiecte frumoase (atat pe parte de diesel, cat...
01/01/2025

🎆Bun venit 2025!🎆
🎖Iata ca a mai trecut 1 an de FWP Racing, un an plin de proiecte frumoase (atat pe parte de diesel, cat si pe parte de benzina/E85/Combustibili alternativi), de realizari, dar nelipsit de mini-esecuri, de frustrari, de nopti nedormite, un an in care nu am luat pauza nici macar o zi.

🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧🚧
💣 Incepem noul an prin singurul anunt promotional de pe parcursul anului pe care-l vom avea:
💥 1) Incepand cu 9 Ianuarie, sarind peste luna 9 Februarie - 8 Martie, in fiecare luna vom avea promotii pentru anumite coduri de motor DIESEL VAG, BMW si OPEL, DOAR PENTRU VARIANTELE LOW POWER, d**a cm urmeaza:
🗓 9 Ianuarie - 8 Februarie - VAG 2.0TDI CAGA, CAGB, CAGC, CBAB, CBDC, CJCA, CJCB, CJCC, CJCD si alte coduri de motor 2.0TDI cu putere de baza sub 150CP - 400 RON Reducere fata de pretul de lista, resoftare la 170CP / 400Nm.

🗓 9 Martie - 8 Aprilie - BMW 16d, 18d cod motor M47, N47, variante de putere 116CP, 122CP, 143CP, 150CP - 400 RON Reducere fata de pretul de lista pentru N47, 300 RON reducere pentru M47

🗓 9 Aprilie - 8 Mai - Opel 1.9CDTI Z17DTJ, Z19DT, Z19DTL si 2.0CDTI 110, 123, 130CP - 400 RON Reducere fata de pretul de lista pentru 2.0CDTI, 300 RON reducere pentru 1.9CDTI

🗓 9 Mai - 8 Iunie - VAG 3.0TDI CSWB, CZZA, CCWB, CJGC, CJMA si alte coduri de motor 3.0TDI cu putere de baza sub 220 CP - 400 RON Reducere fata de pretul de lista

Promotie valabila pentru primele 10 programari achitate integral cu cel putin 7 zile inainte de data programarii in fiecare luna.
Desi pretul este promotional, calitatea NU este promotionala, ramane aceeasi de pana acum, si include verificare parametrii, software de calitate, test dyno si rest opacitate dinamica (acolo unde ne permite sistemul de tractiune sa testam puterea pe standul dinamometric)

💥2) Bonus de fidelitate: Daca ai mai facut in trecut o masina la FWP Racing, cu fiecare noua masina, primesti un discount de 10%, in limita a 5 masini (de la a 6-a ramai la 50% :) discount). Singura limitare este ca masina sa aiba acelasi proprietar.

P.S. Promotiile nu se cumuleaza, daca te incadrezi la ambele promotii, se va aplica cea mai favorabila tie (cel mai mare discount).

BMW E92 335d M57  primeste soft 💻FWP Stage 1S.Stock declarat: 📈 286CP / 580NmStock masurat: 📈 261CP / 538Nm (Opacitate d...
25/11/2024

BMW E92 335d M57 primeste soft 💻FWP Stage 1S.
Stock declarat: 📈 286CP / 580Nm
Stock masurat: 📈 261CP / 538Nm (Opacitate dinamica maxima 1.5K)
Target 📈FWP Stage X (cerinta proprietarului): 📈400+CP
Masurat: 📈402CP / 794 Nm (Opacitate dinamica maxima 1.65K)
🔥 Management motor Bosch EDC16CP35
🔥 Metoda de scriere:
🔥 Toate softurile marca FWP Racing Solutions sunt realizate in-house, pentru fiecare masina in parte. Nu se folosesc solutii generice, nu exista 2 softuri marca FWP Racing Solutions identice pe masini cu aceeasi motorizare !

Si istoria acestei masini este lunga si beneficiaza de cateva modificari hardware (asa a ajuns masina la noi):
📌HPFP M50D
📌Senzor rail M50D
📌Intercooler upgrade
📌Turbocompresor mare hibrid (ceva inventie romaneasca ce face fix ce vrea el, nu ce i se cere)
📌All deletes

🔞Desi masina a fost cumparata cu o potentiala problema la garnitura de chiulasa si 470CP declarati de fostul proprietar (nu exista nici o fisa dyno care sa ateste cele spuse), la dezasamblarea motorului realitatea a fost crunta, s-au gasit cateva pistoane topite si un piston spart. Despre configuratia software nu are rost sa vorbim, toate limitatoarele de cuplu au valoare de 900Nm pana in soft rev limiter, nici urma de protectie la temperatura apa-motorina-unei/overboost, HPFP defectuos calibrata, astfel incat existau spike-uri si de 200 bari fata de cerinta software, etc. 🔞

🔥Pe un run intermediar s-au obtinut 387CP / 743Nm cu o livrare liniara de cuplu si putere, si opacitate sub 0.5K pe zona de cuplu maxim, respectiv sub 1K pe zona de putere maxima, dar cerinta proprietarului a fost specifica, "400+".🔥

📌Valori de opacitate prelevate prin analiza dinamica, in sarcina, cu ajutorul aparaturii dedicate metrologizate din dotare!
📌 Limitele de opacitate stabilite in absenta placutei constructorului - conform RNTR1 3K (nonEuro, Euro1, Euro2, Euro3), 1.5K ( Euro4, Euro5 ), 0.7K ( Euro6 )
📌 Incadrarea intr-o limita de opacitate a unei clase de poluare echivaleaza cu respectarea clasei respective de poluare strict dpdv al opacitatii, conform legislatiei in vigoare
📌Testele au strict caracter intern



Prezentare realizata in conformitate cu regulile stabilite de catre Asociatia Tunerilor din Romania

MB CLS 350CDI 4Matic  primeste soft 💻FWP Stage 2.Target 📈FWP Stage 2 programat in soft: 📈345CP / 740 NmMasurat dynomet: ...
04/10/2024

MB CLS 350CDI 4Matic primeste soft 💻FWP Stage 2.
Target 📈FWP Stage 2 programat in soft: 📈345CP / 740 Nm
Masurat dynomet: 📈339.7CP / 720.2 Nm (Lambda peste 1.15 pe toata durata RUN-ului).

Si aceasta masina are o poveste lunga, inceputa cu ~20 de luni in urma printr-un apel telefonic care suna cam asa: "Salut, am un CLS 350CDI cu turbina hibrid facuta la TurboDoc, poti sa ma ajuti cu softul?" Din pacate in acea perioada aveam loc liber abia peste ~2 luni (aceeasi perioada cu cea a BMW-ului E34 prezentat anterior), asa ca nu am mai auzit nimic despre aceasta masina pana in luna Iunie a.c.
Intre timp masina a beneficiat de:
🩼 Soft "steigi tu" la tunerul #1, soft cu care masina rula cu emisii aberante de fum si PIERDERE de putere fata de varianta stock
Concluzie tuner: Nu are cm sa nu traga tare, ca e bun softul

🩼 Soft "steigi tu" la tunerul #2, acesta blamandu-l pe tunerul #1 ca nu stie sa faca softuri, emisiile de fum s-au mai diminuat, dar masina nu se simtea sa aiba vreo putere in plus fata de varianta stock, asa ca proprietarul a mers la un dyno 4x4 sa o masoare, rezultand puteri intre 244 si 250CP, respectiv cuplu intre 587 si 611Nm
Concluzie tuner: Nu e buna turbina, pune turbina stock si va merge bine

🩼 Soft Stage 2 la tunerul #3, singurul loc unde au inceput sa se vada rezultate peste stock, revenind la dyno (cu versiunea finala de la acest tuner, care macar si-a dat silinta fata de ceilalti 2) s-au masurat puteri intre 275 si 282CP, respectiv 661-685Nm
Concluzie tuner: Nu e buna turbina, nu face boost. Asa ca s-a revizuit turbina cu un compresor si mai mare si eficient cu acelasi rezultat, turbina nu facea boost.

〽️Avand deja softul de la tunerul #3 masurat pe un chasis dyno am "calibrat" corectia dynomet-ului gps d**a aceste valori, deci valoarea finala de 340CP este raportata procentual la aceasta valoare de baza. Nu s-a masurat pe bapro din cauza faptului ca masina este 4x4 cu cutie de viteze 7G-tronic VGS4 si era periculos pentru grupul de transfer masurarea in mod 2wd.

🎖S-a procedat la refacerea softului de la 0, calibrarea senzorului MAP de 4 bari si realizarea unui setup software de baza, setup cu care s-au obtinut 290CP / 670Nm. D**a alte cateva versiuni de soft s-a ajuns la varianta finala de 340CP/720Nm. Am atasat puterea masurata pe run final si valoarea presiunii de supra-alimentare ceruta vs realizata.
ATENTIE: Turbosuflanta este ACEEASI, aceasta neavand nici un fel de problema, incarca exemplar pentru dimensiunea compresorului (capabil de PR 3.8-4 fara sa ajunga pe linia de choke sau overspeed), singura problema a masinii fiind partea de software.

P.S. Aceasta postare nu are ca rol defaimarea altor provideri de software din domeniu, are doar rol de informare si constientizare.

🔥 Limite EGT: active STOCK
🔥 Management motor Bosch EDC17CP46
🔥 Metoda de scriere:
🔥 Toate softurile marca FWP Racing Solutions sunt realizate in-house, pentru fiecare masina in parte. Nu se folosesc solutii generice, nu exista 2 softuri marca FWP Racing Solutions identice pe masini cu aceeasi motorizare !
Pe parcursul intregului run masina a rulat exclusiv pe TORQUE LIMITER, nu pe smoke limiter, nu pe driver wish, cuplul raportat de ecu are valori ce coincid cu cele programate in management!

Asociatia Tunerilor din Romania TurboDoc

Address

Zizinului 111
Brasov
500338

Opening Hours

Monday 17:00 - 20:00
Tuesday 17:00 - 20:00
Wednesday 17:00 - 20:00
Thursday 12:00 - 16:00
Friday 16:00 - 20:00
Saturday 10:00 - 17:00

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when FWP Racing Solutions - Dyno & Chip Tuning Brasov posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

Share