MHPTuning - dyno & chiptuning auto

Call Directions Website

MHPTuning - dyno & chiptuning auto MHPTuning is a Romanian company that specializes in performance tuning and ECU remapping services.

Audi A6 3.0 TDI QUATTRO– 218 CP / 500 Nm→ 316 CP / 673 NmUn exemplar foarte bine păstrat, cu doar 120.000 km, echipat cu...
24/09/2026

Audi A6 3.0 TDI QUATTRO– 218 CP / 500 Nm→ 316 CP / 673 Nm

Un exemplar foarte bine păstrat, cu doar 120.000 km, echipat cu V6-le 3.0 TDI de 218 CP și 500 Nm.Am început, ca de fiecare dată, prin a vedea exact ce avem în față înainte să modificăm ceva. Bineînțeles mașina a fost măsurată cu ajutorul echipamentului Dyno-Pro, împreună cu logările necesare, făcând în același timp o verificare amănunțită din două unghiuri: ce livrează efectiv mașina și ce se întâmplă cu parametrii motorului atunci când este pus sub sarcină.

- Rezultatul inițial: 235 CP și 523 Nm.

Nimic nou, nimic de speriat pentru această motorizare. Un 3.0 TDI sănătos, care livrează chiar puțin peste cei 218 CP și 500 Nm declarați.
Vorbim despre o versiune detunată din fabrică, cu management Bosch MD1, unde cei 218 CP nu sunt rezultatul unui singur limitator.Atât calibrarea ECU, cât și cea TCU sunt dezvoltate in-house, iar asta ne permite să ajustăm fiecare mașină în funcție de ce vedem efectiv în măsurători și loguri.În cazul de față, pentru TCU au fost necesare 4 variante succesive de calibrare până am ajuns exact la comportamentul pe care îl urmăream: schimbări mai rapide și mai precise, împreună cu ajustarea managementului de cuplu la un target de 650 Nm reali.Și aici „reali” contează. Lucru pe care îl putem dovedi prin intermediul log-urilor.
Nu ne interesează doar ce valoare este raportată sau cerută în software, ci corelarea corectă a cuplului fără TRICKURI în soft, comportamentul transmisiei, loguri și ceea ce măsurăm efectiv pe Dyno-Pro.
După calibrarea ECU + TCU și verificările finale:
316 CP și 673 Nm.

De la 235 la 316 CP și de la 523 la 673 Nm — +81 CP și +150 Nm măsurați față de configurația inițială.

Iar faptul că am avut nevoie de patru variante pentru TCU spune poate cel mai bine cm abordăm noi astfel de proiecte: nu încărcăm un fișier și considerăm lucrarea terminată. Calibrăm, măsurăm, logăm, ajustăm și repetăm până când obținem comportamentul pe care îl căutăm.

21/09/2026

BMW 430i · B48
355 HP · 471 Nm

Stage 2 · Multimap
Stage 3 TCU · Ignition Cut

14/09/2026

BMW 430i B48 - STAGE 2 ECU // MULTIMAP // STAGE 3 TCU

MERCEDES-BENZ GLK 220 CDI 4MATIC — MHP STAGE 1OM651 este unul dintre dieselurile care au definit o perioadă importantă p...
13/09/2026

MERCEDES-BENZ GLK 220 CDI 4MATIC — MHP STAGE 1

OM651 este unul dintre dieselurile care au definit o perioadă importantă pentru Mercedes-Benz. Un 2.1 CDI cu patru cilindri, construit în numeroase versiuni și folosit pe o gamă foarte largă de modele ale mărcii.

Pe acest GLK 220 CDI îl găsim în configurația de 170 CP, unde caracterul motorului se potrivește foarte bine cu mașina: mult cuplu disponibil de jos, elasticitate și reprize bune pentru un SUV 4MATIC.

Pentru noi, însă, specificația din catalog este doar un reper. Punctul de plecare real îl reprezintă măsurarea mașinii pe dyno.

Acest exemplar a măsurat inițial 175 CP și 365 Nm, iar după dezvoltarea calibrării MHP STAGE 1 am ajuns la 227 CP și 491 Nm un câștig real, măsurat pe aceeași mașină, de 52 CP și 126 Nm.

Și aici este partea care ne interesează cel mai mult: nu lucrăm pentru a obține doar o valoare maximă frumoasă pe grafic. Calibrarea este construită progresiv, pe baza logurilor și a comportamentului real al motorului în sarcină.

iPhone-ul are două ecrane. Noi oferim două hărți… și ceva mai mulți cai.
11/09/2026

iPhone-ul are două ecrane. Noi oferim două hărți… și ceva mai mulți cai.

LAMBORGHINI URUS S — STAGE 1+Sub capotă, un V8 4.0 Twin-Turbo, cu arhitectură „hot-V” și un nivel de complexitate pe măs...
10/09/2026

LAMBORGHINI URUS S — STAGE 1+

Sub capotă, un V8 4.0 Twin-Turbo, cu arhitectură „hot-V” și un nivel de complexitate pe măsura unui Lamborghini. Din fabrică, 666 CP și 850 Nm însă hardware-ul ascunde un potențial considerabil.

La MHP TUNING, fiecare proiect este tratat individual și în detaliu. Pentru noi, o calibrare bună nu înseamnă să obținem pur și simplu cea mai mare cifră posibilă.

Lucrăm fin, progresiv, pe baza logurilor colectate direct de pe mașină. Analizăm comportamentul real al ansamblului, ajustăm calibrarea, revenim cu noi loguri și repetăm procesul până când motorul și transmisia lucrează exact așa cm ne dorim.

Fiecare ajustare trebuie să aibă un motiv. Fiecare rezultat trebuie validat.

Tocmai această atenție la detalii face diferența dintre o simplă creștere de putere și o calibrare custom bine executată: puterea trebuie să vină natural, progresiv și coerent cu întregul powertrain.

În cazul acestui Urus S:

666 CP / 850 Nm → 758 CP / 1050 Nm
+92 CP | +200 Nm
STAGE 1+ | ECU + TCU

La nivelul acesta, performanța nu se caută cu forța. Se construiește în detaliu.

AUDI A7 3.0 TDI V6 BiTDI STAGE 1 ECU + TCUSunt motoare care impresionează prin cifre și sunt motoare care, în timp, își ...
08/09/2026

AUDI A7 3.0 TDI V6 BiTDI STAGE 1 ECU + TCU

Sunt motoare care impresionează prin cifre și sunt motoare care, în timp, își construiesc o reputație. V6-ul 3.0 TDI BiTDI de 313 CP face parte din a doua categorie.

Într-o perioadă în care dieselul premium ajunsese la un nivel tehnologic impresionant, Audi a dus arhitectura V6 TDI într-o zonă în care eficiența, rafinamentul și performanța începeau să se suprapună. Versiunea de 230 kW / 313 CP a devenit suficient de importantă încât să motorizeze și SQ5 TDI primul model S cu motor diesel din istoria Audi.

În A7, combinația dintre V6 BiTDI, quattro și transmisia tiptronic cu 8 trepte a creat unul dintre acele Gran Turismo diesel care au rămas relevante mult după apariție.

Astăzi, acest motor și-a câștigat un loc bine meritat în istoria motoarelor diesel de performanță Audi nu doar prin puterea de serie, ci prin caracterul și rezerva de performanță pe care le oferă.

Iar exemplarul nostru ne arată exact de ce.

STOCK: 313 CP / 650 Nm
STAGE 1: 385 CP / 750 Nm

Nu vorbim despre un software generic. Vorbim despre o calibrare custom ECU + TCU, construită individual pe baza datelor culese din mașină.

Procesul pornește de la logging, analiză și interpretarea comportamentului real al ansamblului, urmate de calibrare și validare prin loguri succesive. Nu aplicăm pur și simplu o „rețetă” pentru 3.0 BiTDI construim calibrarea în jurul proiectului pe care îl avem în față.

Rezultatul este +72 CP și +100 Nm, dar cifrele spun doar o parte din poveste. Diferența adevărată este în modul în care mașina răspunde, construiește cuplul și livrează performanța prin întregul ansamblu motor–transmisie.

21/08/2026

VW Transporter T6.2 2.0 TDI — MHP Stage 1

De la 110 CP / 250 Nm → 190 CP / 436 Nm 💪

De fapt, acest motor este limitat din fabrică — hardware-ul este cel al versiunii de 150 CP, dar plafonat electronic la doar 110 CP. Practic, potențialul era deja acolo, doar „ascuns” de software.

ECU-ul (MD1CS104) a fost deblocat cu ajutorul , ceea ce ne-a permis să scoatem la suprafață acest potențial real al motorului, în siguranță și cu parametri optimizați pe standul de dyno.

📊 +80 CP și +186 Nm — diferență simțită imediat la tracțiune și reprize.

🛠️ Reglaj Stage 1 personalizat, testat live pe dyno.

📍 MHPTuning — More Power • More Torque • More Drive

autotuner md1cs104 chiptuning remap tdi powerandtorque

16/08/2026

SKODA KODIAQ 2.0TDi 150HP / 365NM @ 195.5HP / 453NM
ECU x TCU
•VMAX OFF

Pentru modelele compatibile, putem efectua acum UNLOCK-UL DIRECT LA SEDIUL MHP TUNING, în Bench, fără deschiderea calcul...
14/08/2026

Pentru modelele compatibile, putem efectua acum UNLOCK-UL DIRECT LA SEDIUL MHP TUNING, în Bench, fără deschiderea calculatorului de motor și fără trimiterea ECU-ului în altă parte.

✅ Unlock direct prin pinout
✅ ECU-ul rămâne sigilat
✅ Fără Boot Glitch
✅ Fără expedierea calculatorului
✅ Citire, scriere și backup complet
✅ Intervenție mai rapidă și mai sigură

Compatibilitate disponibilă momentan pentru:

•MDG1

Printre modelele suportate se află și BMW M4 G82. 🔥

Compatibilitatea se verifică individual, în funcție de model, an, hardware și versiunea software.

📩 Trimite-ne în privat seria VIN sau datele ECU pentru verificare și programare.

Address

Beclean
425101

Opening Hours

Monday 09:00 - 18:00
Tuesday 09:00 - 18:00
Wednesday 09:00 - 18:00
Thursday 09:00 - 18:00
Friday 09:00 - 15:00
Saturday 11:00 - 14:00

Telephone

+40755947103

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when MHPTuning - dyno & chiptuning auto posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share