02/01/2019
Předem bych chtěl poděkovat Toyotě Brno za umožnění vyzkoušet hybridní pohon, navíc ve velice stylovém balení v podobě vozu C-HR. Toto auto určitě není pro lidi, kterým vadí pohledy druhých. Hlavně omladina byla z auta docela paf a fotila si ho. Těžko říct jak velký vliv na to měl polep, který navozoval dojem, že je auto snad nějaký ještěr. Testované auto mělo kromě navigace snad vše, co mít může. Takže jsem vyzkoušel i automatická světla, která až na výjimky fungovala tak, že jsem je za celý test nemusel ručně zapnout. Pak jsem také vyzkoušel automatické parkování, které ač couváním do kopce znesnadněné, fungovalo perfektně i díky hybridnímu pohonu. A to z toho důvodu, že vůz couve elektricky. Ale zpět k tomu hlavnímu, čili hybridnímu pohonu, jenž byl to hlavní na testování. V době mého testování se teploty pohybovaly kolem nuly. Takže na spotřebu mělo docela vliv to, že po startu auto topidlo a rozehřívalo vše, co mělo k dispozici. Asi 6 km dlouhá cesta do práce brzy ráno byla na spotřebu náročná a rozdíl oproti moji 1,4 16V byl asi litr k dobru. Nutno dodat, že ale topilo o dost dříve než to moje. Tady to má Toyota evidentně podchycené, neb se čelní sklo vyhřeje o dost dřív než u běžného auta. Co se mi hodně líbilo byl kontinuální zátah při rozjezdu. Jediné, co nebylo úplně super, byl zvukový projev motoru ve vysokých otáčkách. Podle mě byl až moc slyšet. Těžko říct, zda to bylo tím, že jinak je auto tiché - samozřejmě hlavně, když jede na elektřinu. Možná je to od konstruktérů záměr, aby přesvědčili řidiče, že autu svědčí klidný jízdní styl. Nejvíc jsem si jízdu užíval, když jsem nikam nespěchal a kochal se krajinou. Pokud jsem byl schopen zrychlovat přibližně stejně jako plný kamion, tak nebyl problém projet několik km ve městě čistě na elektřinu. Jako z říše snů působí potom fakt, že jede-li auto mimo město třeba za 6,5l průměr, tak po příjezdu do města spotřeba klesá celkem bez problému i pod 5l na 100km. O tom nakonec svědčí i průměrná spotřeba za můj test, která byla 5,1l/100km. Mohla by být ještě menší, ale to bych musel mít auto na normální používání a ne na test, při kterém zvídavý řidič zkouší, jak se auto chová za různých podmínek, prezentuje ho známým a kolegům, přičemž je nastartované a nejede atd. Takže ještě jednou díky Toyotě za možnost vyzkoušet hybridní pohon. Až budu řešit nové auto, hybridní pohon bude jedna z priorit.