M4 Weterani Mława

M4 Weterani Mława Strona poświęcona prawdziwym veteranom dróg i pól bitew.

Niebiescy mieli Passaty B3 a zieloni jak zawsze klasa wyżej B4 :)
25/03/2024

Niebiescy mieli Passaty B3 a zieloni jak zawsze klasa wyżej B4 :)

08/03/2024
Marzec to bardzo historyczny czas nie można zapomnieć o tych którzy oddali życie za polskę i jej morze. Oto zdjęcie któr...
07/03/2024

Marzec to bardzo historyczny czas nie można zapomnieć o tych którzy oddali życie za polskę i jej morze.

Oto zdjęcie które przeszło do historii gdzie wielu polskich jaki i radzieckich żołnierzy oddało życie za wyzwolenie Kołobrzegu, zdjęcie zrobione 18 marca 1945 jako wyzwolenie polskiego morza.

Film który opisuje ten ciężki czas ,,Jarzębina Czerwona" póki co jest najbardziej oddany tym realiom które wtedy panowały i jak twardo niemcy się bronili.

Czołem !!!Dziś kochani prezentacja fotografii związanych w Wojskami Ochrony Pogranicza, ukazane są ciekawostki np jakie ...
04/03/2024

Czołem !!!

Dziś kochani prezentacja fotografii związanych w Wojskami Ochrony Pogranicza, ukazane są ciekawostki np jakie mundury w*piści jak i jakie mieli partnerów na 4 łapach ;) oraz współpraca z innymi służbami jak służbą celną i milicją obywatelską.

Podstawą trzonem W*Pu były pojazdy wojskowe zazwyczaj były to willysy z biegiem czasu Gazy69 a od lat 70 były to UAZy 469.

oprócz tego możemy zobaczyć W*Pistów z podhala.

Czołem !!!Jak to w wojsku dyscyplina musi być zatem zaczynając każdy miesiąc delikatnie od zbioru naszywek ;) póżniej el...
01/03/2024

Czołem !!!

Jak to w wojsku dyscyplina musi być zatem zaczynając każdy miesiąc delikatnie od zbioru naszywek ;) póżniej element umundurowania, wyposażenia i na koniec najciekawszy elemant historyczny. :)

co do dzisiejszej prezentacji tu nie trzeba mówić każdy miłośnik militariów zna nasze Polskie Airborne :D czyli wojska powietrzno desantowe inaczej 6 Pomorska Desantowa.

Zbliża się koniec lutego warto wspomnieć o bohaterach którzy walczyli o wolność i pokój na świecie. O to zdjęcia ze słyn...
25/02/2024

Zbliża się koniec lutego warto wspomnieć o bohaterach którzy walczyli o wolność i pokój na świecie.
O to zdjęcia ze słynnego zdobytego wzgórza na IWO JIMMIE które przeszło do historii ludzkości oraz stało się inspiracją książek filmów i opowiadań.
James Michels (na pierwszym planie z karabinem M1 Carbine) po podniesieniu flagi, luty 1945. (Oficjalne zdjęcie archiwalne USMC)

Druga fotografia zrobiona była dzień później gdy już odzdziały USMC opanowały wzgórze.

Dziś prezentacja hełmofonu czołgisty w kamuflarzu wz.93 to już drugi hełmofon w naszej kolekcji świeży nowy nigdy nie za...
23/02/2024

Dziś prezentacja hełmofonu czołgisty w kamuflarzu wz.93 to już drugi hełmofon w naszej kolekcji świeży nowy nigdy nie zakładany jeszcze pachnie specyficznie nie magazynem lecz wytwórnią która je szyje.

opis hełmofonów oraz jego krótka historia w linku niżej https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0Zas6ANC4RiMQZ2vCdozcbGC1k9xbc17FGJcXjNL1QCNvUPsP1EGuwWVHRZKqzxUhl&id=61556022715410¬if_id=1708442094769220¬if_t=feedback_reaction_generic&ref=notif

Chyba w weekend trzeba pyknąć w World OF Tanks :) :)

Czołem obserwujący!! Dziś króciutko o słynnym znanym hełmofonie armii radzieckiej.  Może zacznijmy od tego co to jest he...
20/02/2024

Czołem obserwujący!!
Dziś króciutko o słynnym znanym hełmofonie armii radzieckiej.
Może zacznijmy od tego co to jest hełmofon ?

Hełmofon – ochronne nakrycie głowy z wmontowanymi słuchawkami oraz z laryngofonami lub mikrofonem, jednocześnie umożliwiające łączność radiową lub telefoniczną w warunkach dużego hałasu zewnętrznego. Używany przez załogi samolotów, czołgów itp.

Hełmofon zadebiutował podczas 1 wojny światowej u lotników, w czasie II Wojny w armi radzieckiej hełmofony posiadały jednostki zmechanizowane jednostki pancerne oraz spadochroniarze.

Ponieważ że podczas wojny armia radziecka pokazała potęgę ,,Pancernego Walca" hełmofony przez czołgistów są używane do dziś.

Słynny hełmofon widziany był w filmach takich jak ,, Czterej Pancerni i pies" czy jak ,,T-34".

Hełmofon mimo specyficzności jaką był do dziś jest użytkowany w armiach europy (zwłaszcza do dziś w krajach po układzie warszawskim) afryki azji oraz ameryki południowej.

CZOŁEM !!!Dziś prezentacja munduru Wojsk Ochrony Pogranicza.Jest to mundur polowy z połowy lat 80, mundur co prawda jest...
17/02/2024

CZOŁEM !!!
Dziś prezentacja munduru Wojsk Ochrony Pogranicza.
Jest to mundur polowy z połowy lat 80, mundur co prawda jest w stopniu majora wyszywany bajorkiem, a czapka w stopniu sierżanta sztabowego, niestety otoki w dzisiejszych czasach W*P-u są bardzo trudno dostępne zatem cieszymy się z tego co posiadamy. :)
Prócz tego żołnierz W*P posiadał naszywkę danej formacji, do munduru podstawowym wyposażeniem był oczywiście skórzany pas koloru brązowego i kabura do słynnego pistoletu Radzieckiego TT Tokarview lub do Polskiego P64 lub P83, wojskowi W*P mieli także koalicyjki koloru brązowego oraz raportówki/mapniki skórzane koloru także brązowego. Na kołnierzach munduru znajdowały się korpusówki metalowe z charakterystyczną mapą polski oraz słupem granicznym (Po 90 roku te korpusówki były jeszcze noszone przez Straż Graniczną) Obuwie to opinacze koloru brązowego, częstych charakterystycznym znakiem żołnierzy W*P było to że wojskowi nosili czapki w warunkach polowych jak i galowych. Opis noszenia czapek w*p i ich historia w poście o czapce.

Dziś prezentacja czapki Armii Radzieckiej, używana od czasów rewolucji w Rosji w 1918 aż do końca istnienia Związku Socj...
14/02/2024

Dziś prezentacja czapki Armii Radzieckiej, używana od czasów rewolucji w Rosji w 1918 aż do końca istnienia Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, słynna czapka zwana lisiczką lub furażerką.
Najczęściej spotykana w oddziałach partyzanckich, identyczne nosiła partyzantka Jugosławii kierowana przez Tito, czy też nasi żołnierze podziemia.
Lisiczka popularna była w krajach słowiańskich jak i krajach w których interweniował ZSRR.

Egzemplarz pochodzi z 1991 roku zatem dość młody jak na armie której już niema.

Dziś ciekawy jak i poszukiwany zestaw naszywek Wojsk Ochrony Pogranicza. Naszywki są wykonane z filcy na którym jest nak...
09/02/2024

Dziś ciekawy jak i poszukiwany zestaw naszywek Wojsk Ochrony Pogranicza. Naszywki są wykonane z filcy na którym jest naklejona guma PVC, w obecnej dobie już się nie wykonuje tą metodą naszywek.
Naszym skromny zdaniem wszystkim naszywki W*Pu są już rzadkością oraz bardzo poszukiwaną gratką kolekcjonerską, ponieważ formcja W*P była dość mało powszechna i nie wzbudzała zainteresowania miłośników militariów.
Dziś wraca do łask cieszymy się ze choć taki skromnyzestaw jest w naszym posiadaniu. :)

Dziś prezentacja czapki żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza. Żołnierze tej formacji nie nosili beretów a czapki polowe z ...
05/02/2024

Dziś prezentacja czapki żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza.

Żołnierze tej formacji nie nosili beretów a czapki polowe z zielonym otokiem, często pasek czapki noszono pod brodą gdyż zołnierze musieli być przygotowani na pościgi podczas nielegalnego przekraczania granicy.
Stopnie wojskowe były takie same jak w ludowym wojsku polskim tutejsza czapka pochodzi z końca lat 70. orzełek wyszywany bajorkiem oraz stopień sierżanta sztabowego. Czapki noszono do samego rozwiązania tej formacji.

Adres

Mława

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy M4 Weterani Mława umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij