17/08/2025
Szeretném bemutatni nektek Akács Istvánt barátomat szerintem sokan közületek már jól ismerik őt!
Kezdjük az elején: azt már mindannyian tudjuk, hogy kiváló szakember vagy, hiszen ezt a számos szakmai díj is bizonyítja. De mi kíváncsiak vagyunk a történetedre is.
1. Mi sodort téged ebbe a szakmába? Volt egy meghatározó élmény, személy vagy helyzet, ami elindított ezen az úton?
Igazából én nem az a típus vagyok aki gyerekkorától szakács szeretett volna lenni.
Sokkan inkább egy véletlen műve hogy a szakmába kerültem. Felsőoktatásban tanultam kereskedelem marketinget de nem voltak határozott céljaim vele.
Egy nyáron az egyik barátom meghívására konyhai kisegítő munkát vállaltam egy esztergomi étterembe.
Ekkor már javában néztem Anthony Bourdian müsorait a TVben délutánonként és a kettőnek a hatására azonnal beleszerettem a konyhai munkába.
Az első perctől élveztem magát a tényt hogy az egész napom egy konyhán töltöm.
Épp ezen a napon egy 100 fős rendezvény volt az étteremben mármint az első napomon.
Valamint Pesti István éppen tanácsadó munkát válalt ebben az étteremben és ezen a napon is ott volt.
Nagyon tetszett az ahogy ő mozog a konyhába és hamar elhatároztam hogy a nyári munka után a legjobbaktól szeretnék tanulni. Fél évvel később igy kötöttem ki Ádám Csaba konyháján az Olimpiába ami határozottan elindított az úton.
2. Mi volt a leginspirálóbb pillanat a szakmai életedben? Egy esemény, találkozás vagy akár egy étel, ami igazán formálta a pályádat?
Talán az amikor 3 éve dolgoztam konyhán és lehetőségem nyílt a Maaemo étterembe eljutni sztázsolni.
Próbálkoztam a legjobb helyekre bejutni tanulni de valahogy mindig is kicsi esélyt láttam rá hogy valóban befogok kerülni. És akkor kb 24 évesen egyszer csak ott álltam Osloban télen egy irodaház oldalánál egy nagy tömör fa ajtó elött amire az volt írva hogy Maaemo Esben Holmboe Bang.
Ez az pillanat örökre megtanitotta azt hogy ha tanulni szeretnék mindig megfogom találni a lehetőségeim hogy a legjobbaktól tanuljak.
A közelmúltban pedig az hogy Michelin csillagot kaptunk és az Operában ott állhatam a színpadon az tudatta velem hogy a tanulásba fektetett energia az igenis megtérül. És ez a két esemény nagyon nagy hatással van rám a mindennapokban.
3. Hogyan alakult ki a saját “kézjegyed” a konyhában? Milyen folyamat, élmény vagy gondolkodásmód segített abban, hogy mára egyedi stílusod legyen?
Én azt gondolom, hogy az évek alatt megélt tapasztalatok élethelyzetek, mind szerepet játszanak egy séf kézjegyében.
Nagyon jó példa hogy a következő menün például lesz egy bbq sertés tarja az ételek között egy fogás részeként.
És ez az eljárás azért fontos számomra mert a COVID alatt például nem volt lehetőségem finedining étteremben dolgozni hanem egy hamburgerezőt vezettem ahol sültkrumpli, hamburger, burrito ezek voltak az ételek. Itt tanultam meg BBQ húsokat késziteni smokerben ami egy nagyon jó emlék a mai napig számomra abból az időből.
Ezen felül a feleségem akivel közösen vezetjük a konyhát nagyon nagy hatással van rám, igy a mexikó izvilág latin amerikai tapasztalatt is jelen van a konyhánkban.
Valamint nagyon szeretek utazni és különböző országok ételeit meg kóstolni, a kultúrát megtapasztalni. Ezek is mind nagy hatással voltak rám az életem során.
Én azt gondolom egy a megélt tapasztalatokból alakul ki és ezért is tartom nagyon jónak azt ha az emberek utaznak, világot látnak.
4. Pályád során milyen nehézségekkel kellett szembenézned, és volt-e olyan pillanat, amikor elgondolkodtál a pályamódosításon?
Sok nehézség adódik ebben a szakmában, talán a mindenki számára legnagyobb az a covidos időszak volt.
Persze volt olyan például pont ennek az időszaknak a második felében amikor nem igazán voltak realis kilátások, hogy újra finedining étteremben tudok majd dolgozni.
5. Mit üzennél a mai fiatal szakácsgenerációnak – azoknak, akik frissen végeztek, és komolyan elköteleződtek a szakma iránt?
Talán , hogy legyenek mindig nyitottak a tanulásra, új tapasztalatokra és bár tudom, hogy nagyon nehéz ez a mai világban de legyenek türelmesek is.
Az évek által megszerzet rutint azt nem lehet kikerülni, bármenyire is szeretnék.
Míg nagyon sok más munkakörben, ha tehetésges az ember és szorgalmas akkor pár év alatt nagyon szép karriert lehet építeni, addig a konyhán hosszú évek kitartó munkája tud meghozni egy egy lépcsőfokot abba az irányba hogy egynap az ember séf legyen.
6. Mi a legnagyobb szakmai álmod vagy célod, amelyért jelenleg is dolgozol?
Igazából abban élek és dolgozom minden nap amiről 10 éve álmodoztam.
Pajta
Guide MICHELIN